Historie 2007/08

Před několika týdny skončila již sedmá ligová sezóna, které se náš klub účastnil, částečně ustoupily prvotní pocity euforie i zklamání a je tedy ten správný čas učinit další zápis do historie klubu.

» Fakta:
- Na konci dubna klub oslavil sedmé výročí založení.
- Muži, junioři, ženy a žáci letos nastoupili k více než osmi desítkám ligových či neligových utkání.
- Před Vánoci proběhla 2. PředWildnoční Gangstasss Paradissse, na které jsme oslavili odcházející kalendářní rok.
- V létě 2007 se uskutečnilo již sedmé letní soustředění na kultovní Osice a nebojím se ho označit v mnohém za nejpovedenější a nejpřínosnější.
- Na začátku nového kalendářního roku jsme se sešli již potřetí na soustředění zimním.
- Před startem ligových soutěží odjely společně mužský a juniorský výběr na předligovou přípravu do Rokytnice v O. h. a tento tah se náramně osvědčil.
- Před pár dny proběhla již potřetí celoklubová oslava konce sezóny s názvem 3. Posezónní Gangstasss Paradissse.
- V průběhu roku se efektivně rozběhla a dobře fungovala exkluzivní spolupráce s českým zastoupením švédského výrobce florbalových nesmyslností – firmou Jolly, s jejichž pomocí se podařilo velmi pozvednout a sjednotit zejména optickou stránku vystupování členů klubu při ligových i neligových příležitostech.
- V průběhu několika dnů proběhne již třetí WildStarGame, tedy přehlídka nejen florbalových schopností Koček a Kocourů.
- Během sezóny se podařilo rozšířit a florbalově zkulturnit regenerovanou kategorii mladších žáků, která je tak v tuto chvíli připravena poprvé okusit slasti a strasti letní Osiky a především pak v září ochutná poprvé ligovou palubovku v PH+SČ Přeboru ml. žáků.


» Postupně:...


» Ženy:
Letošní sezóna pro ženský výběr znamenala vstup na palubovky 2. ligy žen. Už od letní přípravy bylo jasné, že největším problémem a zároveň brzdou rozvoje této kategorie klubu je úzká členská základna. I přes tento hendikep se všechny Kočky do přípravy vrhly s plným nasazením a na začátku ligového ročníku bylo možno neskromně konstatovat, že pokud nevyhoříme na tristním počtu hráček na střídačce či na individuálních kiksech na hřišti, budeme konkurenceschopným soupeřem většině týmů z naší soutěže. Už první zápasy o body hořce potvrdily prognózu, která říkala, že v okleštěné a poslepované sestavě se o body hraje velmi těžko.. Přesto holky dokázaly, obvykle v sedmi-osmi lidech na hřišti, bojovat od první do poslední minuty a vydolovat ze sebe někdy i nemožné a drtivá většina utkání končila porážkou maximálně o dvě branky. V tomto duchu probíhala téměř celá podzimní část sezóny, krize pak nastala okolo Vánoc, kdy zápasová střídačka opravdu „praskala ve švech“. Ani tento stav ovšem neubral nic ze zapálení a snahy odvést v každém utkání maximum. S příchodem nového roku se situace začala pomalu vylepšovat, do týmu se pomalu, ale jistě podařilo začlenit nové podzimní posily a jejich přínos se začal ukazovat i na hřišti. V tomto vzestupném trendu pak ženský výběr pokračoval až do konce sezóny. Přesto, že předcházející řádky nevyznívají nijak optimisticky, řeč čísel není zdaleka tak nepříjemná, jak by se mohlo zdát. Ze čtyřiadvaceti ligových utkání děvčata v plné polovině bodovala a další čtyři utkání skončila prohrou o jednu či maximálně dvě branky. Finálním resultem je tak desáté místo a nijak propastný bodový rozdíl od klidného středu tabulky.
Celkově lze sezónu dívčího výběru hodnotit za daných podmínek za relativně úspěšnou, ikdyž potenciál této kategorie leží při jen nepatrně lepší konstelaci hvězd, podstatně výše.
Dobrým signálem do nové sezóny je fakt, že v průběhu jara se podařilo dívčí kádr stabilizovat a nadále rozšířit do počtu, který vyvolává lehký optimismus. Také téměř stoprocentní účast Kočiček na letním soustředění napovídá, že v nové sezóně budeme řešit příjemnější problémy, než jestli se celý tým vleze do jednoho auta..
Byla by chyba nezmínit se o tom, že stejnětak jako každá další kategorie klubu, tak i ženy, mají své „dobré duše“ a nositelky ducha WildCats, bez jejichž téměř bezchybné docházky na tréninky a zápasy a bez jejichž entuziasmu pro věc by to opravdu nešlo dělat..

» Junioři:
Nespravedlivý florbalový osud chtěl tomu, aby se letošní nadupaný juniorský výběr „plácal“ v bahně „pouze“ PH+SČ ligy juniorů.. soutěže, o který jsme byli už při červnovém rozlosování přesvědčeni, že nebude mít kýženou úroveň a nedodá některým našim borcům dostatečnou motivaci především k dalšímu osobnímu a týmovému florbalovému rozvoji. Naše očekávání se bohužel naplno potvrdila už na prvním turnaji, kde sice mohlo osmadvacet vstřelených branek za dvě utkání vyvolat náznak radosti na tvářích, ale z dlouhodobého hlediska bylo jasné, že tato soutěž bude představovat výkonnostní propad.. De facto celým ligovým ročníkem jsme proplouvali jako nůž máslem a zejména v jarní části soutěže – v jejím samotném závěru už bylo velmi náročné udržet patřičnou připravenost a motivaci borců do utkání, která byla rozhodnutá už před prvním hvizdem sudích. Logickým důsledkem byla tak osobní i týmová stagnace hráčů, která se pak bohužel přenášela i do mužské kategorie.
Resumé tedy zní – dvě prohry za celou sezónu, skóre 152:30, postup z prvního místa a promarněný rok zejména pro ty borce, kteří od nové sezóny věkem juniory musí opustit.
Na podzim nás tedy čeká 3. liga juniorů a přes léto vymýšlení strategie, která nám jí pomůže úspěšně absolvovat:o)

» Muži:
Po jarním postupu do PH+SČ ligy mužů bylo už v létě jasné, že pokud opět nepřidáme na kvalitě, jak technické, tak taktické a fyzické, můžeme mít v následujícím ligovém ročníku zaděláno na pěkné potíže. Nemilosrdný sestupový zákon pravil, že od sedmého místa níže půjde každý tým po skončení ročníku opět o patro níže. Prvním cílem bylo tedy udržení ligové příslušnosti i do následující sezóny a cílem druhým, hodně smělým, byl pokus potřetí v řadě atakovat postupové příčky do soutěže vyšší – první regionální. Průběh soutěžního ročníku ukázal, že kvalitativně máme na to, abychom o postup bojovali a záchranářské starosti přenechali jiným, ale jako limitující faktor se ukázala absence klíčových hráčů v několika důležitých utkáních a celková psychická labilita některých borců, která v průběhu sezóny několikrát dokázala značně oslabit výkony celého týmu. Jarní část soutěže pak byla ve znamení honby za postupem, na které jsme klopýtli pouze dvakrát, ale to, vzhledem k slabším podzimním výsledkům, znamenalo, že nám postupový odér vyvanul o pouhý jeden bod, a to až na posledním turnaji celé sezóny. Třetí místo by se dalo považovat dle předsezónních úvah za velmi dobrý výsledek a za úspěch, v kontrastu průběhu sezóny a v kontrastu zavzpomínání na to, za jakých okolností jsme především v zimě rozdávali body, se už tak pozitivně nejeví.
Celému týmu nelze upřít značný pokrok, který prodělal zejména v oblasti fyzické a taktické připravenosti. V těchto ohledech na nás v této soutěži měl opravdu málokdo. Místa, kde je ovšem třeba ještě zásadně přidat a zapracovat, se jmenují individuální technická vybavenost a psychika.
Celkové summary ročníku je třináct výher a sedm proher ve dvaceti utkáních, nejmenší počet obdržených branek a slabý průměr v těch vstřelených.
Do nové sezóny tedy naskočíme znovu do starého známého vlaku a přes léto uděláme maximum pro to, abychom my byli tím týmem, který bude určovat jeho kurz k výstupní stanici 1. regionální..

» Intermezzo:
Krátké zastavení si ještě zaslouží dvě události, tou první je předsezónní příprava v Rokytnici v O.h. která se ukázala jako plně vyhovující a letos na podzim se na ní pokusíme navázat v podobném duchu, jen tentokrát snad s kompletnějším personálním obsazením.
Druhá, skoro bych řekl bronzová, vsuvka vede do povánoční Třebíče a k našemu třetímu vystoupení na FlorbalCupu 2007. Do letošní Třebíče jsme jeli opět plni elánu a očekávání oblíbené výborné atmosféry a florbalového zpestření Vánočních svátků. Nedělali jsme si přílišné iluze o potenciálním úspěchu, protože slibovaná konkurence byla poměrně kvalitní. O to více tak potěší fakt, že jsme turnajem prošli s mnoha pěknými florbalovými i neflorbalovými zážitky až k bronzovému poháru. Zároveň jsme se také mohli dotknout pocitu „zlatu na dosah“ a tento pocit si myslím, je dokonalou motivací jak pro další ročník, tak pro jakýkoli jiný turnaj, na kterém se v budoucnu ukážeme.

» Žáci:
Žákovská kategorie pod vedením Kuby naplnila několik z před sezónou stanovených cílů. Zejména tedy rozšíření členské základny a její stabilizaci. Tohle byla hlavní podmínka k tomu, abychom na sklonku tohoto florbalového roku mohli našim benjamínkům zajistit účast v ligových soutěžích České florbalové unie. Tento cíl byl splněn a tak WildCatí potěr už v září nastoupí ke svým prvním bodovaným zápasům v rámci Pražského a středočeského přeboru mladších žáků.
Borci v průběhu roku nabrali základní florbalové dovednosti a poslední měsíce také nastínil budoucí vývoj jednotlivých hráčů co se do postu a místa v kádru týče.
Stále ovšem existují zásadní nedostatky jak florbalového, fyzického, tak kolektivního rázu, které je třeba do startu soutěže co možná v největší míře odstranit, aby nejmladší kategorie klubu byla hodna nosit na hrudi logo WildCats.

» Vize 2008/2009:
Na podzim roku 2008 se už poosmé objeví jméno FbK WILDCATS na rozpisech ligových soutěží ČFbU, tentokráte ve čtyřech mutacích, což je v historii klubu zatím nejvíce.
Tento úděl s sebou nese nemalou porci práce a zodpovědnosti, která bude muset být vyvinuta, aby celý tento kolos v podmínkách našeho malého klubu hladce fungoval.
Na podzim letošního roku bychom pak rádi ještě otevřeli další klubovou kategorii, která by se věkově zařadila ještě pod mladší žáky, tedy kategorii elévů, popřípadě žákyň. I toto je úkol veskrze nesnadný, ale vzhledem ke snaze zachovat kontinuitu a život klubu i nadále, nutný.
Muži budou podruhé bojovat v PH+SČ lize mužů a velkým přáním by bylo realizovat postup o patro výše. Úkol je to vskutku přetěžký a doufejme, že se s ním dokážeme důstojně poprat.
V ženské kategorii si v kontrastu s jejím potenciálem nemůžeme dávat nijak nízké cíle, velkým úspěchem by tak do nové sezóny bylo páté místo v tabulce.
Junioři mají před sebou vzhledem k odchodu nejzkušenějších borců do mužské kategorie nelehký úkol. Tím bude vytvoření nového kompaktního týmu doplněného o vlastní odchovance z líhně starších žáků a poté snaha uspět ve své soutěži – tedy ve 3. lize juniorů.
Vzhledem ke značnému stupni novosti celého týmu a k jeho relativní nezkušenosti tak bude úspěchem dosažení pátého až šestého místa tabulky.
Mladší žáci představují ve tvorbě předsezónních cílů velký otazník. Vzhledem k silné konkurenci, která na tomto poli ve florbalově nejsilnějších regionu panuje, by bylo úspěchem umístění v klidném středu ligové tabulky.

Sečteno a podtrženo, obrovský kus práce je za námi a ještě větší před námi. Už rozlosování soutěží během několika týdnů napoví, jak realisticky byly zde deklarované cíle nastaveny.

Závěrem zbývá poděkovat všem WildCatkám a WildCatům za uplynulou sezónu a popřát si navzájem štěstí, zdraví a nejen florbalový úspěch do té nadcházející.

WildCats zdar!

Coach