Historie 2008/09

Je tomu pár týdnů, co skončila osmá ligová sezóna, na její průběh i výsledky už se můžeme dívat s alespoň částečně chladnou hlavou a je tedy nasnadě provést další zápis do rozepsané knihy s názvem Historie.

» Fakta:
- Před pár týdny jsme oslavili osmé výročí založení klubu.
- Ženy, muži, junioři a žáci nastoupili v uplynulém roce k více než stovce soutěžních, turnajových nebo přátelských utkání.
- V prosinci 2008 jsme se už potřetí sešli k PředWildnoční Gangstasss Paradissse a oslavili jsme tak konec starého a začátek nového kalendářního roku.
- V létě 2008 proběhlo už osmé letní soustředění na Osice a po delší době mezi jeho účastníky patřili členové nejmladší kategorie klubu – žákovské.
- V lednu 2009 proběhlo soustředění zimní, v pořadí čtvrté.
- Po dobrých zkušenostech z let předchozích proběhla na začátku záři společná předligová příprava v Rokytnici v O. h. a zejména u ženské kategorie ukázala vysoký přínos.
- Poslední květnový týden přinesl čtvrtou posezónní WildStarGame, ve které Kočky a Kocouři změřili síly ve třech disciplínách.
- Závěr května přinesl tradiční společnou oslavu konce sezóny pod názvem 4. Posezónní Gangstasss Paradissse.
- Již třetí sezónu (z toho druhou v plném rozsahu) pokračovala exkluzivní spolupráce s českým zastoupením švédského výrobce florbalových nezbytností, firmou Jolly.
- Na ligová kolbiště vstoupila staronová kategorie mladších žáků.


» Popořadě:...


» Ženy:
Na letním soustředění, jeho první i druhé fázi a také na předligové přípravě vykazoval ženský tým asi nejlepší úroveň fyzické i florbalové připravenosti za dobu, po kterou ženská enkláva v klubu existuje. Podařilo se účinně stabilizovat kádr, během léta zapracovat posily a florbalově se posunout zas o kus dál. Začátek sezóny tedy sliboval její příjemný průběh. Skoro by se mi chtělo napsat, že bychom to nebyli my, kdyby se v průběhu sezóny něco nepo..kazilo. Úvod sezóny vyšel dobře. Postupně se dařilo začleňovat na hřiště nové hráčky a zvyšovat jejich přínosnost pro tým. Pohled do tabulky ale příliš optimismu nepřinášel. Co na tom, že jsme dokázali odehrát dobrá utkání proti silným soupeřkám, která končila obvykle rozdílem dvou branek, když jsme potom v duelech proti stejně silným nebo slabším nedokázali bodovat. Na vině byla především mizerná úspěšnost zakončení, která v kombinaci se dvěma či třemi kiksy směrem dozadu znamenala ztrátu (nebo lépe řečeno nezískání) „povinných“ bodů. Ještě před Vánoci jsme se začali potýkat se zdravotními problémy, které některé Kočky dokázaly vyřadit na dva týdny, měsíc nebo dokonce na celý zbytek sezóny. Ztráty přišly především v defenzivních řadách a otázka pro druhou polovinu sezóny zněla: Kdo bude hrát na beku? Černý Petr padl vcelku pochopitelně na Adelu, která tenhle úkol zvládla velmi dobře a do konce sezóny odvedla na pro sebe naprosto netypickém postu velký kus práce. Jaro probíhalo ve znamení pomalého sbírání bodů, zbytečných kontroverzí a zejména studijními povinnostmi prořídlé lavičky. Přesto (nebo možná právě proto) se výkony holek na hřišti zápas od zápasu lepšily a je velká škoda, že už nedokázaly více bodově promluvit do tabulkového umístění, protože finální umístění působí jako zklamání. Závěrem musím zmínit, že největší progres se během sezóny odehrál v hlavách hráček – ve florbalovém myšlení. Na začátku sezóny to bylo pár výkřiků do tmy, ale s přibývajícím časem se pohledné kombinace začaly množit nejen na tréninzích, ale především při utkáních. Škoda jen, že se k nim zatím nepropracovala více než polovina hráček. To je také úkolem do nové sezóny, posunout u holek vnímání florbalu do širší roviny, než je pět metrů čtverečních.. Celkově lze vzhledem k předsezónním cílům hodnotit sezónu jako zaostání za očekáváním.

» Junioři:
Kolem juniorské kategorie před sezónou vyvstávala řada otázek. Před sezónou jsme zaznamenali několik odchodů (a později návratů) hráčů, nejzkušenější hráči odešli věkem do mužů a to vše v kombinaci s postupem do vyšší soutěže vyvolávalo otázku, jak konkurenceschopný náš tým v sezóně bude. Obavy se však záhy ukázaly jako liché. Přestože letošní soutěž už neměla připomínat procházku růžovou zahradou, naše úroveň jí stále (zejména pokud vše fungovalo, jak mělo), poměrně výrazně převyšovala. To vše v kontrastu toho, že více než polovinu hráčů tvořily mladé dosud ne tolik ostřílené ročníky. V průběhu sezóny se ukázaly jako stěžejní dvě věci: 1/ křížení juniorské a mužské kategorie a jeho dopady 2/ nezodpovědný přístup některých hráčů k tréninkům i k utkáním. Nebýt těchto dvou faktorů, naše konečné umístění v tabulce by jistě bylo ještě lepší. Přesto lze vzhledem k předsezónním prognózám označit výsledek v sezóně jako velmi dobrý. Notnou dávkou se pod něj podepsal ovšem Jiří, bez jehož výkonu bychom jistě řešili jiné, než postupové ambice.

» Muži:
Jediným cílem mužské kategorie bylo letos (poté, co jsme v loňském ročníku zůstali za postupovým úspěchem pouhý jeden bod), postoupit o patro výše. Tomuto cíli jsme už od letní přípravy podřídili téměř vše. Zároveň bylo nutné vést v patrnosti, že systém této soutěže a velký trychtýř, který zeštíhluje počty účastníků jednotlivých úrovní na minimum, je neúprosný a postupující může být jen jeden, zato sestupujících bude nejméně čtveřice. Sezóna se nevyvíjela špatně, ale každá bodová ztráta bolela o to více, že ze zkušeností jsme dobře věděli, jaký může mít dopad na konci sezóny. Přesto jsme se stále dokázali držet nejužší špičky tabulky. Před polovinou soutěže zaúřadoval faktor, proti kterému za současných podmínek nelze bojovat. Někdo nahoře si usmyslel, že by bylo dobré, kdyby C tým Futuru nepřerušil postupovou šňůru a i letos obsadil (jediné) postupové místo soutěže. Stalo se.. Céčková sestava, jejíž úroveň odpovídá této soutěži, se začala najednou plnit o zvučná jména, s jejichž pomocí nebyl sběr bodů povětšinou překážkou. V tomto duchu sezóna dospěla až ke svému závěru a pohledem do tabulky lze zjistit, jak vše dopadlo. Popisem této situace ovšem nelze nijak omluvit naše bodové ztráty, které byly primární příčinou konečného druhého místa. Pouze tak chci poukázat na trochu té sportovní „spravedlnosti“, s jejíž pomocí by tato situace neměla nastat. Druhé místo jistě není žádným propadákem, vzhledem k okolnostem a sezónním cílům ho lze nazvat úspěchem pouze částečným. Opět je třeba vyzdvihnout základní stavební kámen, bez kterého bychom jistě postupové starosti neřešili, a to byl celou sezónu JP za našimi zády. S jistotou v zádech se totiž hraje o 100% líp. Druhá pochvala letí k mistru Dixovi, který v sezóně předvedl nasazení od první do poslední minuty a krom svých ofenzivních povinností odvedl (spolu se Zdeňkem) asi největší porci černé práce, která není příliš vidět, ale která je alfou a omegou kvalitního týmového výkonu.

» Žáci:
Naše nejmladší kategorie se konečně dočkala a i ona si mohla změřit síly se svými vrstevníky v ligových bitvách. Od začátku sezony bylo vidět, že pro kluky je to něco zcela nového a byl pro nás velký problém přenést na hřiště alespoň něco málo z věcí, které jsme se na tréninku snažili klukům vštípit. Po prvních zápasech bylo jasné, že předsezónní cíl, hrát střed tabulky, bude těžké naplnit. V průběhu sezony se tým podařilo posílit a sem tam jsme dokázali ukořistit nějaký ten bodík. Konečné poslední místo je však zklamáním. Kluci odehráli pár dobrých zápasů (smolné prohry o jeden gól se Spartou a Future), ale stejně tak dokázali prohrát zápasy, ve kterých jsme si měli připsat jasně tři body. Při většině zápasech nechybělo na hřišti nasazení, ale herní myšlení klukům ještě pořád chybí. Musíme doufat, že nováčkovskou daň jsme si letos vybrali a příští rok se nám podaří prodat získané zkušenosti. Chválím, že více než polovina týmu na sobě začne pracovat už během letního soustředění na Osice...
(Kuba)

» Vize 2009/2010:
Sezóna začíná letní přípravou a i letos bude mít tradiční, tedy dvoufázovou, podobu. Pozitivní je, že se jí již v hojné míře (přesto stále ne dostatečné), zúčastní žákovská kategorie. V září vstoupí klub už do své deváté sezóny a opět se tak stane ve čtyřech kategoriích. Tradiční místo obsadí MUŽI, tentokráte s přídomkem A, druhé tradiční místo bude patřit ŽENÁM, třetí bude kategorie ŽÁKů, ve které se posuneme díky ročníku narození většiny kádru o patro výše – mezi žáky STARŠÍ. Čtvrtou kategorií se stanou MUŽI s přídomkem B neb juniorští borci povětšinou zestárli do mužské kategorie a základní stavební kámen úspěchu juniorů – kvalitní brankář – neroste na stromě. Opět poběží tedy sezónou paralelně čtyři kategorie a jejich vzájemná hladká koordinace si vyžádá značné úsilí. Díky entuziasmu některých Kočiček je v plánu pokusit se otevřít mladou dívčí kategorii, ze které by se v budoucnu mohlo čerpat pro kvalitní doplnění ženského kádru – vlastními odchovankyněmi. Druhá kategorie, o jejímž otevření se na podzim pokusíme, bude kategorie elévů, neb slovo budoucnost do vysoké míry souvisí se slovem budovat. Mužská kategorie A bude působit ve druhé nejvyšší regionální soutěži a její cíle opět nemohou být menší než postupové. Jak náročná práce to bude, není třeba rozebírat. Mužská kategorie B si vybere nováčkovskou daň a vstoupí do florbalového pralesa nejnižší soutěže. Přáním je na této úrovni nezůstat déle než jednu sezónu.. Ženy znají prostředí své soutěže už velmi dobře a výraznější překvapení se zřejmě konat nebudou, víme tedy přesně, co můžeme očekávat. Na tomto základě opět nelze stanovit nižší cíle, než klidný střed tabulky. Žákovská kategorie se v uplynulém ročníku poprala se svojí první ligovou sezónou a v roce druhém už je třeba zúročit nasbírané zkušenosti a povznést se, přes novou a náročnější úroveň soutěže, do vyšších pater tabulky. Cílem je střed tabulky.

Už za tři týdny se na losovacím aktivu dozvíme „personální“ obsazení jednotlivých soutěží a budeme moci zrevidovat, jak realistické nastavené cíle jsou.

Na závěr bych rád poděkoval všem těm, kteří byli v uplynulé sezóně klubu přínosem jak po florbalové, tak lidské stránce, protože kvůli Vám mají WildCats svůj smysl!

WildCats zdar!

Coach